O nákupu elektromobilu v delším časovém horizontu uvažuje více jak 46 % českých řidičů.

Co se týče preferencí, rádi by si jej pořídili u autorizovaného dealera značky jimi vybraného vozidla, a to z vlastních prostředků kombinovanými s úvěrem či leasingem od leasingové společnosti. Uvítali by, kdyby nevýhoda vyšší pořizovací ceny byla kompenzována nějakou formou dotace, ideálně alespoň ve výši 30 % z pořizovací ceny.

Češi vnímají u elektromobilů pozitivně jejich příznivý vliv na životní prostředí, nižší náklady na jejich provoz, jejich nízkou hlučnost a možnost výhodného parkování s nimi ve městech. Za hlavní důvody, které je naopak zatím odrazují od jejich koupě, považují zejména vyšší pořizovací cenu, délku dojezdu a potenciální nízkou životnost baterie.

24 % českých řidičů má s elektromobilem reálnou zkušenost


Pořízení elektromobilu je v současné době zatím ještě doprovázeno určitou mírou skepticismu, brání se mu každý druhý Čech. Skepticismus k alternativním pohonům přitom roste s věkem, v kategorii 54-65 let je odmítá 6 z 10 dotázaných. 

Z průzkumu pro ČSOB Leasing, mimo jiné, vyplývá, že více než tři čtvrtiny respondentů jízdu v elektromobilu ještě nikdy nevyzkoušeli a pokud ano, tak si jej většinou půjčili od rodinného příslušníka či známého. Tedy pouze 24 % z nich má s elektromobilem nějakou reálnou zkušenost. Postupně ale roste počet lidí, kteří vyzkoušeli jízdu alespoň sdílenými elektromobily, celkem se jedná o 4 % populace.

Pozitivní vliv na životní prostředí vs. vyšší cena

Za největší výhody elektromobilů považují Češi jejich pozitivní vliv na životní prostředí, levný provoz a nízkou hlučnost. Naopak mezi hlavní nevýhody řadí jejich vyšší cenu, délku dojezdu, nízkou životnost baterek nebo nedostupnost nabíjecích stanic.

„Doprava se podílí na celkových emisích CO2 v EU z 21 %, v ČR je to cca 14 %. Z toho 70 % připadá na osobní a užitková vozidla, 
26 % jsou nákladní auta a autobusy a zbytek tvoří lokomotivy, letadla a lodě. Nástup elektromobility v západní Evropě je jasným trendem. Téma snižování uhlíkové stopy v dopravě je pro nás jako společensky odpovědnou firmu nesmírně důležité a tedy i my chceme aktivně svými finančními produkty jako je například Půjčka na auta s čistou energií pořízení elektromobilů podpořit,“ říká Josef Vajsejtl, generální ředitel ČSOB Leasing.

Ideální vůz by měl být levnější než dosud

Pokud by měli Češi možnost sestavit si ideální elektromobil, chybět by rozhodně neměla baterie s její dlouhou životností bez významnějšího poklesu její kapacity umožňující dlouhý dojezd a rychlé nabíjení. Zároveň by však takový vůz měl být cenově dostupnější než nyní. Jinými slovy, pokud se provozní vlastnosti u elektromobilů srovnají s vozidly na konvenční pohon v klíčových parametrech z pohledu uživatele, při srovnatelné ceně dají tito přednost pořízení elektromobilu.

„Případné dotace či veřejná podpora elektromobility bude nezbytná zejména na rozběhnutí vyšší masovosti prodeje, ale časem potřeba dotační podpory možná zmizí či se omezí, protože pořízení elektromobilu bude jasnou racionální ekonomickou volbou. Již nyní se technologie elektromobilů rychle posouvají dopředu a cestou alternativních pohonů se důrazněji vydávají i přední výrobci automobilů. S Půjčkou na auta s čistou energií od ČSOB Leasing chceme zájemcům cestu za prvním elektromobilem, plug-in hybridem nebo vodíkovým pohonem zjednodušit,“ doplňuje Josef Vajsejtl, generální ředitel ČSOB Leasing.

Půjčka na auta s čistou energií je na trhu již déle než rok. Součástí úvěru jsou zvýhodněné sazby povinného ručení a havarijního pojištění od ČSOP Pojišťovny.

Průzkum byl v květnu 2022 realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury IPSOS na vzorku 510 respondentů, držitelů řidičského průkazu skupiny B.

Výhody elektromobilů podle ČechůNevýhody elektromobilů podle Čechů

Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v pobočkách i online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance. Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

Hlášení pojistné události
Změny na smlouvách